Beden Asla Yalan Söylemez

“Bedenler ahlaki emirlerle bağ kuramadılar, beden gerçeklere göre yaşar.” Bu söz, Alice Miller’ın Beden Asla yalan Söylemez kitabından.

Bu kitabı ilk okuduğumda bana çok dokunmuştu çünkü ben çok ahlaki, toplumsal değerlerle bağ kurabilen bir gençlik, çocukluk geçirmedim ve bedenim buna karşı çok semptom gösterdi.

Türkiye’de tabu olan konuları düşündüğümüzde aklımıza ilk cinsellik gelebiliyor ama bunun çok ötesinde tabular olduğunu düşünüyorum.

Bu kitapta da aslında anne babaya “duyulmak zorunda olan” sevgi konusu ele alınıyor. En büyük ahlaki tabumuzdur aileye sevgi ve saygı göstermek.Biz bir toplumun içine doğuyoruz, o toplumun bize dayattığı belirli düşünce kalıpları var. Bir de kültür ötesi, tüm dünyayı kapsayan tabular var.

İnsanlık olarak kültür fark etmeksizin hepimizde şöyle bir algı var: Ahlaklı olmalıyız, anne babamıza sevgi saygı göstermeliyiz, ailede bir sorun çıktıysa ben fazla özgür davrandığım için oldu… gibi gibi. Oysa biz çocukluğumuzda bize bakım verenler tarafından da çok ciddi problemlere maruz bırakılıyoruz.

Bir yazı okumuştum “Ebeveynler, teşekkürler. Bizleri sizler yarattınız.” -TerapistlerBiz eğer önceden yaşadığımız bütün duyguları, hisleri bastırmaya çalışıp ahlaki değerlere göre davranma çalışırsak beden buna isyan ediyor ve belirli reaksiyonlar göstermeye başlıyor. Buna hastalık diyoruz. Alice Miller kitabında sıkça bundan bahsediyor. Ayrıca Nihan Kaya da “İyi Aile Yoktur” adlı kitabıyla bu konuya sıkça değiniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir