Eğitmen
Buse Çetin
Kategori
Yorumlar
Rating

Yüz Yüze Eğitim

4 Günlük Yoğunlaştırılmış Dans Eğitimi

Eğitim Süresi: 4 gün

Başlangıç Tarihi: 6 Nisan 2023, Perşembe

Bitiş Tarihi: 9 Nisan 2023, Pazar

Yer: Antalya / Geyikbayırı (Türkiye)

Eğitim Dili: Türkçe

Bu Eğitim Hakkında

Yaşayan beden, yani var oluşla birleşen beden; bir obje olan bedenden farklıdır. Merleau Ponty’nin ifadesi olan “leib” ve “körper” yani “yaşayan beden” ya da “bir obje olarak beden” arasındaki ayrımı algılayabilmek için; bedenin hareketi esnasında ona zihnimizle ve duygularımızla eşlik edebiliyor olmamız gerekir.

Bu 3 gece 4 gün sürecek olan eğitimde, vücut bulmayı yani bir bütün olarak var olmayı önerecek somatik diyalog ve dans hareket terapisi tekniklerini buluşturacağız. Salt hareketin ve vücut bulan hareketin arasındaki ayrımı idrak etmeyi mütevazi bir şekilde deneyeceğiz. Çalışmalar bireysel ve bazen de partnerli olacak, bazen dans etmeyi bazen ise gözlemeyi gerektirecek. Elbette çalışmaların biçimini katılımcıların vücutları belirleyecek.

Program

İlişkilenmek; herkes için kendine özgü bir yolla ve derinlikle gerçekleşir. İlişkilenmek için ben ve öteki'ne ihtiyaç duyarız, ben'den başka gördüğüm, bir diğer olan 'şey' ile aramda olup bitenlerin bütününe ilişkilenme kavramı üzerinden yaklaşırız. Bu öteki, kendimizin bir parçası da olabilir, bir başkası da, yer veya gök de. Eğer kendimi ellerim arasına alıp incelemeye başlarsam, kendim de bir 'öteki' olabilirim. Kaldı ki kendimizle çalışmak ilüzyonlara ve karmaşaya yol açabileceğinden; özellikle bedenli pratiklerde bir başka bedenin mevcudiyetinde çalışmalar yapmak bize kendimiz hakkında çok fazla bilgi verir. Bu bilgi okuyarak öğrenmeye de benzemez, bu bilgi deneyimin içinde yeşerdiği için içimize işler ve oradan büyüyebilir. Hem de aklımızda değil, yaşamın içinde. Bu 4 günlük eğitimde "ilişkilenme" kavramını fiziksel egzersizler ve partnerli dans çalışmaları aracılığıyla inceleyeceğiz. Çağdaş dans teknikleri, kontak doğaçlama/partnering, somatik diyalog, qi gong prensipleri, dans terapi egzersizleri... gibi birbirine yakın duran disiplinlerin birbirini beslediği çeşitli dersler yapacağız. Katılımcıların izin verdiği müddetçe "yakın durmak, yakınlaşmak, uzaklaşmak, sınırlar, manipülasyon veya çağrı, kaçtıklarımız, dinlemek ve konuşmak" gibi yerlerde buluşacağız. Sevgi mesafedir, bu mesafeyi ayarlayabilmek; bu mesafenin durmak bilmeyen dansı.

Yorumlar

0 Rated 0 out of 0 ratings

5yıldızlar

4yıldızlar

3yıldızlar

2yıldızlar

1yıldızlar