Göbek Dansında Dalgalar

Bedenimin kendiliğinden yönelmesiyle başladım göbek dansına. Beklenmedikti, yine de izin verdiğimde bedenimin konuştuğu dil göbeğimden geçiyordu. Daha sonraki araştırmalarımda gördüm ki göbek dansı beden sağlığı için yapabileceğim en doğru çalışma olmuş. Kadim dansların hepsinde gördüğümüz pelvis ve göbek hareketleri aslında insan için olmazsa olmaz. Göbeğin hareketlenmesi yaşam kalitenizi tamamen değiştirebilir.

Bedende “merkez” dediğimiz yer göbeğimiz. Bu merkezi hem çakra düzeyinde bakarak da düşünebiliriz, anatomik gerçeklik olarak ağırlık merkezi perspektifinden de bakmak mümkün. Aslında izlediğimiz dans videolarında, bir bacak kaldırma hareketi gördüğümüzde bunun bacak tarafından yapıldığını varsayar gözümüz ancak o hareket muhakkak merkezden geliyordur. Kolumuzu kaldırdığımızda, bir adım attığımızda, istediğimiz bir yere doğru harekete geçtiğimizde, birinden etkilendiğimizde orada göbeğimizin kararı vardır.

Göbekle derin bir iletişime geçmek sağlığa faydalı olduğu kadar şiirseldir de, çünkü göbekten hareket etmeye başladığımız an beden ahengini bulur. Artık kolunla bacağınla ne yapacağını düşünmene gerek kalmaz çünkü tüm beden tek bir merkezden hareket ediyordur. Beden bütünlüğünü en iyi idrak ettiğimiz anlar merkezimizle bağda olduğumuzda belirir. Göbeğimiz hareketi her yere dağıtan gizli kaynaktır.

Genelde hareket düşündüğümüzde yalnızca kasları düşünürüz ancak beden bundan çok daha fazlası. Çin Tıbbı ve birçok ‘alternatif’ tıp görüşü organ sağlığının öneminden sıkça bahseder. Nedense bizler spor yaparken ya da bedeni herhangi bir teknikle eğitirken sadece kaslarımıza odaklanırız çünkü bize dayatılan “görüntüler”e hapsolmuşuzdur.

Bu hapisten kurtulduğumuz zaman aslında her bir hareketin organlara, damarlara, bezlere, fasyaya, içimdeki her alana temas ettiğini görürüm. Göbek dansında kendimize masaj yapıyormuşçasına, doğuruyormuşçasına iç organlarımıza masaj yaparız ve muhteşem bir iç algı geliştiririz. Bunu düşünerek anlamak neredeyse imkansız, bunu hakiki deneyim içinde öğreniyoruz. Göbeğin içinden açığa çıkan akıl almaz gücü.

Omurganın eşlik ettiği ve omurganın esneklik potansiyelinin keşfedildiği göbek dansında nasıl göründüğümüzün pek bir önemi yoktur. Popüler kültürde şova dayalı göbek danslarına rastladığımız için dansı bu zannederiz; oysa göbek dansı kendi içimizde dans ettiğimiz ve bir nevi tinle buluştuğumuz yerdir.

Göbek dansı esnasında biz yaşamla buluşuruz.

Müzikle bedenin bir olduğu anlar olur, bedenin bir ritim; ritmin bir beden olduğunu anlarız ve varlığımızdaki bütünlenmeyi deneyimleriz. Elbette bunlar hareketin nasıl göründüğünü düşünerek olmaz.

Göbek dansında ilk gideceğimiz yer kendimizi içeriden nasıl gördüğümüzdür. Bedenin içerisinde ne olduğunu dışarıdan değil hakikaten kendimizin derinliklerine dalarak hissettiğimiz zaman varlığın sadeliğine erişiyoruz. Orada başka bir şeye ihtiyaç yok, orada beden, ruh ve zihin tek oluyor; hareketin zarafetine dönüşüyor.

En nihayetinde biz dalgalardan oluşuyoruz. Beden varlığın özünü: “dalgaları” bulduğu zaman evrene uyumlanmaya başlıyoruz. Yaşam dalgalanmaktır, ömür boyu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir